Rakı nerede içilir?

Türkiye’de rakı, başta meyhane olmak üzere, barda, restoranda, piknikte, otellerde ve tabii ki evde içilir. Farklı yerlerde rakı içmenin farklı adapları vardır. Bunlara dikkat etmeliyiz. Rakının asaletini korumalıyız.

Meyhane, mey (şarap) ve hane kelimelerinden türemiştir. Türkiye’nin dört bir yanında istanbul meyhaneleri kendilerine özgü üslupları ile ünlenmiştir. Meyhaneye kesinlikle karın doyurmak için gidilmez. Meyhanede ana yemekler (karın doyurucu) hariç tüm mezeler bulunur. Bu tip meyhanelerde mezeler menüden seçilmez, görerek sipariş edilir. Meyhane geleneklerine göre sofrayı donatmak deyimi çok kullanılır. Meyhane saygılı bir ortamdır ve her müşteri bir kraldır.

Meyhanelerde insanları rahatsız etmeyecek düzeyde ses ile Türk Sanat Müziği çalabilir. Günümüzde meyhanelerde maç ve at yarışları izleyen insanları görmek gerçekten çok üzücü.

Bar ortamları kalabalık, yüksek sesli müzik olduğundan rakı içmek için çok uygun bir ortam değildir. Barlar çoğunlukla amerikan bar olduğundan bu masalarda da rakı içmek uygun değildir.

Restoranlar, meyhaneler ile aynı işi yapmalarına rağmen bu gibi yerler kendilerini bir üst düzeyde görüyorlar. Buralarda rakı içmek meyhanelerdeki kadar keyifli olmaz. Paranın ön plana çıktığı bu tip mekanlarda rakı içmeyi tercih etmiyorum.

Rakı içmek için bir diğer ortam da doğadır. pikniğe gittiğimizde ızgara yapılır, peynir ve domates gibi çok güzel mezelerimiz olur yanımızda. Bu aksesuarlar ile birlikte bol oksijen ve açık hava rakı keyfimizi en üst seviyelere çıkartır.

Türkiye’de piknik yapmak için maalesef şehir dışına çıkmak zorunda kalıyoruz. Bu gibi yerlere yürüyerek gidilemeyeceğinden dolayı arabayı rakı içecek kişi kullanması daha iyi olur. Çünkü rakı içtikten sonra direksiyona geçilmemesi gerekir. Yanıızda kola, meyva suyu içen bir arkadaşımız veya eşimizin arabayı kullanması doğru olacaktır.

Halk arasında açık havada rakı çarpmaz diye bir söylenti vardır. Açık havadan kastımız güneş altında uygun olmayan bir sıcaklıkta ise kesinlikle yanlış bir uygulamadır bu. Güneş altında ve çok sıcakta kesinlikle rakı içilmez. Bu gibi durumlarda bira veya bir kadeh kırmızı şarap piknikte daha uygun olacaktır. Eğer piknikte Tamamen gölge ve serin bir hava varsa rakı içilmesinde çok büyük bir problem çıkmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir