Rakı Nasıl İçilir

Eskiden rakı kadehlerde sek olarak içilir ve üzerine bir yudum su alınırdı. Günümüzde ise rakıyı rakı bardağı dediğimiz aslında limonata bardağı olan bardakta sek olarak değil de, su ile karıştırarak içiyoruz. Rakı içmenin en büyük püf noktası soğutulmuş rakı, bardak ve soğuk sudan geçer. Aksi takdirde içimden tam keyif alınamaz.

Soğutulmuş rakı’dan kastımız rakının buz dolabına koyulması değildir. Şarapta dahil olmak üzere rakı, viski buz dolabından saklanmaz ve soğutulmaz. Termostatı ayarlanmış bir dolapta maksimum 15 derecelik bir ortamda bekletilir veya saklanır. Aksi takdirde yaz kış fark etmez güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Çoğu insan rakıyı kendine özgü bir tarzda içer. Kimisi sulandırarak, kimi sek içerek, kimi şişesinden içerek keyif almaya çalışır. Büyük çoğunluk ise kendi ağız tadına en uygun karışımı hazırlar. Bu karışımlar rakının yanında tercih edilebilecek çeşitli içeceklerden olabilir.

Rakı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta da bardağa önce rakı, sonra su, son olarak da buz konulmasıdır. Rakıyı sulandırmadan üzerine buz konulduğunda rakının aroması kristalleşir ve rakının tadı bozulur. Eğer rakıyı içmiş olmak için içmiyorsanız ve damak tadına önem veriyorsanız bu şekilde içilmeli. Rakı meze ile birlikte yudum yudum ve yavaş içilir.

Demlenmek rakı içerken sık kullanılan bir kelimedir. Bunun sebebi çayın rengi ve kokusu suya sinerek içilecek kıvamı almasıdır. Atalarımız da buradan yola çıkarak rakı masasında demlenme sözcüğünü kullanır. Rakıyı ve suyu bardağa alıp, üzerine 1 tane de buz attıktan sonra buzun erimesini bekleyerek ilk yudumun alınması çok daha yerinde olacaktır.

Rakı sofrasında demlenmek ve sarhoş olmayı birbirinden ayırmak gerekir. Bu yüzden rakı içmek özen gerektiren bir iş olduğundan sadece içmesini bilenle içilir. Rakı içen herkes kendi ayarını kesinlikle bilir, bilmelidir. Sınırları zorlamaya başladığımızda bu işe dur demeyi bilmeliyiz. Rakıyı bilinçli olarak tadını seviyorsak içmeliyiz. Rakı hiç bir zaman sarhoş olmak için içilecek değersiz bir içki değildir. Çünkü bunun sonuçları çok kötü olabilir. Rakının sarhoşluğu başkadır. Bunu bilerek ve damak tadı ile içiniz. Kendi limitinizin biraz üstüne çıkmak isterseniz ufak bir tüyo vereyim. Her kadehin ardından sıcak şekersiz demli bir çay için. Ben masaya oturduğum gibi kalkmak için 5 kadehten fazla içmem. Arada aldığım demli çaylar ile 6 veya 7. kadehe doğru giderim. Tabi ki muhabbet süresi uzayacaksa. Eğer rakı masasında biz ve karşımızdakiler dengeli demlenebiliyorsak ne mutlu bize.

Rakı yalnız başına içilmeyip arkadaşlar veya dostlar ile birlikte içilir. Çünkü rakı masaları sohbetlerin yapıldığı, hikayelerin anlatıldığı, hem dinleyici hem konuşmacı olduğumuz bir masadır. Bu sanki bir gurup terapisine benzer. Rakı masasında herkes birbirine saygılı olmak zorundadır. Başka hiç bir içki sohbet ve muhabbet söz konusu olduğunda rakı ile baş edemez. Bir votka, viski, cin, vs.vs. alıp bir masa kurup hadi oturalım diyemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir