Omega 3 ve Yanlış Bilgiler | Balık Yağı | Krill Yağı Hapları

Evde balık pişirilmesi yasak olduğu için balık yeme konusunda mağdur olanlardanım. Bunun üzerine omega 3 hapları ile ilgili bir araştırma içine girim. Bir çok kaynakta kilo aldırdığından tutun da ter kokusu vs. bir çok konuda olumsuz bilgi kirliliğine rastladım. Bu yazıyı okuduktan sonra krill yağı haplarını araştırmaya başladım. Araştırmanın sonucunda krill haplarının balık haplarından çok çok daha üstün olduğunu anladım. Markaya göre oranlar değişebilir ama krill yağının ekstra bir çok verimi var. Ana maddeler ile aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Tek kötü tarafı EPA ve DHA değerlerinin balık omega3 lerine karşı daha düşük olması. Kötü tarafı diyorum ama kötü demekteki kastım maliyeti. Yani daha fazla hap tüketmeniz gerekir bu da maliyeti arttırır. Yani kötü tarafı maliyeti 🙂 Sağlık olarak kötü bir tarafı yok. Aksine bir çok ekstra özellik barındırıyor. Denizdeki bütün canlıların en önemli besin kaynağı olan bu canlının okyanuslardaki önemi çok büyük.

Aşağıdaki bilgilerdeki yan etki bölümü balık yağı içinde geçerlidir. krill yağına özel bir durum değil. kafanız karışmasın.

Nihayetinde krill yağı almaya karar verdim ve markaları ve firmaları araştırmaya başladım. bir çok marka gezdikten sonra Neptune marka krill yağını tercih ettim. Dünyanın 1 numara markası bu firma. Kanada merkezli bir ürün. Zaten bu tip ürünlerde kuzey ülkelerinin ürünlerini tercih etmelisiniz.

İnternette bu ürünü araştırırken tesadüf eseri ithalatçısına ulaştım ve telefonda her türlü bilgiyi aldım. Çok yardımcı oldular. Bilgilendirmeleri de ayrıca güzeldi. Eczanelerde de satışı yapılıyor ancak her eczane rafında bulamayabilirsiniz. 139 lira fiyatı var şu anda. maliyetinden dolayı ellerinde bulundurmayabilirler. Sipariş verip getirtebilirsiniz. Kendilerinin gitti gidiyorda da satışları var. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Türkiye sitesi de bu http://www.neptun.com.tr/

Krill yağı tek başına EPA ve DHA takviyesini tam olarak karşılamadığı için ayrıca Solgar marka Omega-3 950 balık hapı takviyesi de alıyorum. Günde 2 tane krill 1 tane balık hapı almanız yeterli olacaktır. Eğer para ile ilgili bir sıkıntınız yok ise günde 3 – 4 adet krill hapı da alabilirsiniz. Ayrıca balık hapına ihtiyacınız kalmayacaktır böylece.

Bilgileri üstün körü yazdım. Milletimiz okumayı fazla sevmediği için sonucu yazdım sadece 🙂 Siz daha detaylı araştırma yapmak isterseniz binlerce yazı var internette. Benim 1 hafta boyunca yaptığım araştırmayı siz de yapabilirsiniz. Ancak yabancı kaynakları da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Türkiyedeki sitelerde çok farklı ve çelişen bilgiler bulunuyor. Bilimsel olarak yapılmış testleri ve üniversitelerin yapmış oldukları karşılaştırma ve testleri inceleyin.

Krill yağının faydaları neler?
Bilim insanları krill yağının faydalarını keşfetmeye devam ediyor. Krill yağının bilinen faydaları şunlar:

  • Krill yağı, kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor ve kalbi koruyor. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli krill yağı hapı kullanan kişilerin kanlarındaki CRP (kanda bulunan enfeksiyona bağlı bir çeşit protein) seviyesinde ciddi boyutta azalma görüldüğü tespit edilmiş.
  • Krill yağı, beyin gücünü arttırmaya yardımcı olurken, öğrenmeyi ve hafızayı da güçlendiriyor.
  • Krill yağı, sağlıklı kolesterol seviyesini ve sağlıklı kan şekeri değerlerini korumaya yardımcı oluyor.
  • Krill yağı, adet dönemi öncesi semptomlarını azaltıyor.
  • Krill yağı, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve daha zinde olmanızı sağlıyor.

Krill yağı, karaciğer için de çok faydalı, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Krill yağını kimler kullanabilir?
Krill yağını doktorun belirttiği özel bir durum veya ilaç etkileşimlerinden oluşan bir engel yoksa her yaş grubundan insan kullanabiliyor. Krill yağı, çocuklar için de önemli bir gıda takviyesi olarak kullanılabiliyor. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda beyin, göz ve sinir sistemi sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip.

Krill yağının yan etkileri var mı?
Krill yağının en bilinen yan etkisi kanı sulandırıyor olması. Omega 3 ve krill yağı, kanın pıhtılaşmasını engelliyor. Krill yağı hapı kullanacaksanız dozunu doktor kontrolünde ayarlamanız gerekiyor. Krill yağının diğer yan etkileri mide yanması, mide bulantısı ve bazen de ishal olarak görülüyor. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanım ile ilgili henüz bir araştırma olmadığından mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekiyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir