Maalesef bunun için ücretsiz bir eklenti bulunmuyor. Yani işinizi eklenti ile çözemeyeceksiniz. Eğer ücret ödemek isterseniz wp optimize eklentisinin pro sürümünü kullanabilirsiniz.

Bunun yerine benim gibi multi site kullananlar için revision silme işlemi maalesef işkence durumuna düşüyor. Gerçi şu anda açıklayacağım yöntem de pek pratik değil ancak bu işe çözüm bulmanın en mantıklı yolu bence.

Multi sitemizdeki revision ları silmek için phpmyadmin e bağlanarak bie sql kodu çalıştırmamız gerekiyor. kodumuz aşağıdaki gibidir. Bu kodu phpmyadmin içinde sql yazan yere tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id) LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id) WHERE a.post_type = 'revision'

Revision kayıtları sadece posts tablosunda değil, wp_term_relationships ve wp_postmeta tablolarında da bulunmaktadır. onun için kod içerisine bu tabloları da ekledim.

Unutmamanız gereken bir şey daha var. WordPress kurarken tablo yapısında farklı isim verdiyseniz bu kod çalışmayacaktır. Phpmyadmin e bağlandığınızda tablo yapısını kontrol edin ve tablo isimlerini kontrol edin. wp_posts olarak yazılan kod farklı olabilir. Kurulum yaparken değiştirdiyseniz farklı bir başlangıç ismi olacaktır. örnek u12s_posts  şeklinde.

Bir uyarı daha!

alt site açtıkça, yani wordpresste ana site dışında açtığınız her site için database dosyasında farklı tablo yapıları oluşacaktır. 5 site açtıysanız database dosyasında da bir o kadar ek tablo oluşacaktır. revision silmek istediğiniz hangi siteniz ise yukarıdaki koddaki tablo ismini ona göre değiştirmeniz gerekmektedir.

Alt sitelerinizin tablo isimleri numara ile belirtilir isimle değil. yani wp_posts ana sitenin tablosudur. Siz telefon adında sub site açtıysanız tabloda wp_2_posts şeklinde görünecektir.

Bir Cevap Yazın