WordPress SMTP İletişim Formu (Contact Form)

Php iletişim formları bir çok sunucuda kullanılmıyor artık. Güvenlik açığı nedeni ile php mail bir çok sunucuda kapatılmış durumda. WordPress siteleriniz için iletişim formlarınız smtp olmak zorunda. Kullandığınız mail adresiniz ile ilgili iletişim formu ayarlarınızı yapmak için 2 tane eklentiye ihtiyacınız olacak.

Fast Secure Contact Form ve WP-Mail-SMTP

İki eklentiyi de sisteminize kurduktan sonra önce WP-Mail-SMTP ayarlarını yapmalısınız. Eklentiyi kurduktan sonra Ayarlar menüsü altında Email e tıklayın.

Açılan sayfada smtp mail bilgilerinizi girin ve kaydedin. Bu eklenti ile yandex, gmail vb. servisleri de kullanabilirsiniz. Yandex smtp kullanacaksanız ssl seçip port 465 yapacaksınız. Gmailde ise smtp portu 465 veya 587 dir. Username kısmında mail adresinizin tamamını yazacaksınız. Password kısmına ise mail şifrenizi yazacaksınız. Mailler ayarını değiştirmeyin. SMTP olarak kalacak. Return Path seçili değil ise başındaki kutuyu tikleyin.

SMTP host kısmına mail hizmeti aldığınız yerin host numarasını yazmalısınız. Kendi hostunuzda kullanıyorsanız adresi ona göre yazın. port numarasını da aynı şekilde mail hizmetini aldığınız yerden temin edeceksiniz. Kullandığınız hizmet gmail veya yandex ise Encryption ayarını Use SSL encryption olarak seçin. Güvenlik sertifikası olarak ssl kullanın anlamına geliyor.

Authentication ayarını yes olarak işaretlerin.

SMTP mail ayarlarımızı yaptık. SMTP ayarımız bu kadar.

Şimdi Fast Secure Contact Form ayarlarını yapacağız. Öncelikle belirteyim. İki eklenti arasındaki bağ için ekstradan bir ayar yapmamıza gerek yok. SMTP ayarlarını yaptığımızda WordPress sistemimize smtp mail ayarlarımızı tanımlamış olduk zaten. Bu eklenti görsel olarak iletişim formunu oluşturmamızı ve göstermemizi sağlıyor. Bu eklenti WP-Mail-Smtp eklentisi ile entegre çalışmaktadır.

Eklenti ayarlarına Eklendiler menüsü altından ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada bir çok sekme göreceksiniz. Ben hepsini tanıtmayacağım burada. Zaten bir çok menü Türkçe. Kolay bir şekilde ayarlarınızı yapacaksınız, bundan eminim. Ben temel ayarlar hakkında bilgi vereceğim sadece.

Temel Ayarlar sekmesinde karşılama girişine formun üzerinde ne yazmasını istiyorsanız onu yazabilirsiniz. İsterseniz silip boşta bırakabilirsiniz. Formu yerleştireceğiniz sayfada üstünü doldurabilirsiniz.

eposta ayarlarında su epostaya yazan yere smtp ayarlarını yapıp kullandığınız mail adresini yazacaksınız.

Diğer ayarlar belli zaten. aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Türkçe olduğun için anlayacaksınız.

Alanlar sekmesinde formda görmek istediğiniz alanları değiştirebilir ekleme yapabilirsiniz.

Güvenlik sekmesinde captcha etkinleştirmenizi öneririm. resim doğrulamayı açacaktır formda.

Gelişmiş Sekmesinde onaylama posta ayarlarını yapabilir, formu kullanan kişilere postanın tarafınıza ulaştığını gösteren yönlendirme sayfası ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir