Müşterileriniz veya takipçileriniz ile web siteniz üzerinden mesajlaşmayı kolaylaştırmak isterseniz bu kodları kullanabilirsiniz. bu kod ile ister mobil cihazlar üzerinden ister masa üstü bilgisayar veya laptop üzerinden size whatsapp mesajı yazabilirler. Şimdilik direk whatsapp üzerinden arama özelliği yok ancak web sitenize ekleyeceğiniz bir link ile ziyaretçilerinizin, müşterilerinizin size whatsapp üzerinden yazmasını sağlayabilirsiniz.

Bu whatsapp bağlantısının en güzel tarafı kendi numaranıza gelecek olan ilk mesajı sizin belirleyebiliyor olmanız. Konunun biraz daha anlaşılır olması açısından örnek vermek gerekirse, örneğin kalıp cümlenizi “Merhaba! birikibilgi.com sitesi üzerinden size mesaj atıyorum.” şeklinde whatsapp linkine giriş mesajı tanımladınız, ziyaretçiniz sitenizdeki whatsapp bağlantısını tıkladığında telefonunda direkt olarak whatsapp uygulaması açılır kişiler kısmında sizin numaranız adı altında bir sohbet başlatılır ve belirlemiş olduğunuz giriş mesajı size gönderilmeye hazır hale gelir. Bu şekilde giriş mesajı belirlediğinizde yazmış olduğunuz giriş mesajlarıyla hangi sitenizden size ulaştıklarını da anlamanız mümkün olmuş olur. Örnek whatsapp kodu aşağıda verilmiştir.

WhatsApp

Yukarıdaki kodun aslında href içeriyot ancak gözlemlerseniz bir get işlemi olduğunu anlarsanız.

phone=905555555555 bu kısımda numaranız 90 olan ülke kodu ile başlamalı buna dikkat ediniz.

text=Merhaba%2C size birikibilgi.com sitenizde bulunan makale %C3%BCzerinden yaz%C4%B1yorum.

Bu kısımda ise metnin karışıklığı ilk dikkatinizi çeken şey olmuştur. Bu metni bu şekle getirmek için php’nin urlencode fonksiyonunu kullanıyoruz. Online olarak urlencode işlemi yapan siteler mevcut.

Cümlenin decode edilmiş hali bu:
Merhaba, size birikibilgi.com sitenizde bulunan makale üzerinden yazıyorum.

https://www.url-encode-decode.com/ bu siteye düzgün cümlenizi yazıp encode edilmiş haline text’ten sonra yapıştırabilirsiniz.

Şu sıralar whatsapp kısayolunu instagram profillerine ekleyenler de var instagram profilinize whatsapp kodu eklemekte çok kolay,

WhatsApp

Bunun a href içerisinde bulunan linkimizi olduğu gibi alıp özellikli link kısaltma sitelerinde kısaltıp kısalttığımız linke de whatsapp gibi bir metin yazıp profilimize yapıştırabiliriz. Ya da linki web sitesi kısmına yapıştırabilirsiniz direk.

Bir Cevap Yazın