Windows 7 – 8 – 10 da Dosya Türü Resimi Icon (İkon) Değiştirme

Windows XP den sonra maalesef menlerden kalktı bu özellik. En sinir olduğum nokta da budur. Yüzlerce program kullanıyoruz bilgisayarda. Birbirine benzer veya ne olduğu anlaşılmayan bir sürü dosya ikonu bulunuyor. Excell den tutun da video dosyalarına kadar bir çok dosyayı anlayabileceğim gibi görmek isterim.

Windows 7 – 8 ve 10 da sistemden bunu yapamıyorsunuz maalesef. Kayıt defterinde yapacağınız değişiklikler ile mümkün anca bu. Ama amatör birisi bu ayarları gerçekleştirmekte zorlanabilir. Zira tehlikeli bir yer kayıt defteri.

Bunun için ufak bir program var. Dosya türlerine göre istediğiniz dosyanın iconu nu değiştirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.t-78.com

Öncelikle aşağıdan sisteminize göre programı indirin.

Windows 32 Bit için indir

Windows 64 Bit için indir

Yukarıdaki linkler çalışmazsa

Windows 32 Bit için indir

Windows 64 Bit için indir

Dosyayı indirdikten sonra bir klasör içerisine her hangi bir yere çıkarın dosyaları.

exe dosyasını çalıştırın. karşınıza gelen ekranda arama tuşuna basarak resimini değiştirmek istediğiniz dosya uzantısının ismini yazın. örnek olarak bir video uzantısı olan avi uzantısı.

sonrakini bul tuşuna bastığınızda avi uzantısını bulacak. üzerine çift tıklayarak veya avi uzantısı üzerinde mouse sağ tuş ile açılan menüde Edit Selected File Type tıklayın.

Açılan pencerede Default Icon satırının sonundaki 3 noktaya … tıkladığınızda varsayılan programın içindeki iconlar görünür. Eğer istediğiniz icon bu pencere içindeyse seçip ok tuşuna basabilirsiniz.

Eğer istediğiniz icon bu menüde yoksa gözat… tuşundan beğendiğiniz bir programın exe sini seçebilir, yada icon sitelerinden beğendiğiniz bir resmi seçebilirsiniz. Resim .ico uzantılı olmak zorunda. Yoksa program hata verecektir. ico uzantılı bir resmi seçmek için gözat… a tıkladıktan sonra açılan pencerede sağ alt köşeden simde dosyalarını seçin ki ico uzantılı resimleri görebilesiniz.

ico uzantılı dosyalar için bir kaç site ismi vereyim. internette daha fazlasını da bulabilirsiniz.

http://www.iconarchive.com/  – icons8 Ücretsiz simge indir

Bilgisayarınızda yüklü bir programa ait bir iconu seviyorsanız Edit Selected File Type ekranında User Choice satırındaki 3 noktaya … basın. Bilgisayarınızdaki yüklü programlara ait bütün iconları bu pencerede görebilirsiniz. Buradan da seçebilirsiniz iconunuzu.

One thought on “Windows 7 – 8 – 10 da Dosya Türü Resimi Icon (İkon) Değiştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir