Son dönemde en sık sorun yaşadığım konu da buydu. Google dan aldığım rehberi düzenleme veya başka bir yere aktarma için kullanamıyorum. Bunu da geçtim kendim sıfırdan yaptığım excel dosyasını da yükleyemiyorum. Çok can sıkıcı bir durum oldu benim için. Tamam csv formatına dönüştürüp at diyor sistem ancak bir türlü bunu becerememiştim. Sonunda nasıl yapacağımı buldum.

Excel dosyası ile rehber yapabilmeniz için sütun isimlerinin google rehber tablosuna uyumlu olması gerekiyormuş. Ayrıca sütun isimleri ingilizce olarak google sisteminde olduğu gibi yazılacakmış. şimdi burada tek tek bütün sütunların ne işe yaradığını anlatmayacağım tabi. Ancak yazanlardan kolayca çeviri yapabilirsiniz. Örnek dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Icon

Google Örnek Rehber 8.85 KB 41 downloads

Son dönemde en sık sorun yaşadığım konu da buydu. Google dan aldığım rehberi...

Sütun isimlerini ingilizce olarak yazdım. Bu şekilde kalması gerekiyor değiştirmeyin. 2. satırda örnek olarak yazdığım bilgiler var. 48 sütunun tamamını inceleyin. Kişi hakkında girmek istediğiniz verileri hücrelere girin.

İşiniz bittiğinde önce excel dosyasını normal olarak kaydedin ve verilerinizi saklayın. Daha sonra kaydettiğiniz dosyayı farklı kaydet diyerek CSV (Virgülle Ayrılmış) (*.csv)  şeklinde kaydedin. Aşağıdaki resimde gösterdiğim uyarıya evet diyerek kaydetme işlemini tamamlayın.

Bu dosyayı rahatlıkla google rehberinize aktarabilirsiniz. Sütun verilerine ne girmişseniz tamamı google rehberinize yüklenecektir. Ana excel dosyanızı kaybetmediğiniz sürece dosyaya ekleme yaparak dosyanızı güncel tutabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın