Pilsner Bira Kiti Yapımı (Evde Bira) Hazır Kit | Yeni Başlayanlar

[acxp_malert theme=dark]

Pilsner bira kiti bu işe başlamak için en ideal settir. Piyasadaki mevcut ürünlere hemeh hemen en yakın olabilecek kittir. Aslında kalite ve tat olarak 10 kat daha güzel olacak, ancak hep sorulan tuborg veya efese benzer mi sorularına cevap olabilecek en yakın kitlerden bir tanesi.

Ben de ilk olarak bu kit ile başladım bira yapma işine. Çok fazla tereddüdüm vardı. Ancak 1 ay sonunda çok büyük bir güven ve istek geldi içime. Çünkü yaptığım bira içilebilir kaliteye geldiğinde ben bile inanamadım yaptığım bu güzel biraya. Beni bu iş ile tanıştıran Butik Biraya teşekkür ederim.

Bu yazacaklarım sadece bu kit için değil kuracağınız bütün setler için geçerli aşamalar olacaktır. Dikkatlice sonuna kadar okuyunuz. Öncelikle şu konulara göz atıp okumalısınız. Yazının sonunda 3 tane video var. en son onları da uygulamalı olarak izlersin. Kit Kurulum Bölüm 1 | Kit Kurulum Bölüm 2 | Kit Kurulum Bölüm 3

Bilmeniz Gerekenler

Temizlik ve mikroptan arındırma işlemlerine azami dikkat göster. Mikrop bulaşması yaptığın biranın bozulmasına sebep olabilir. Özellikle ilk defa bira yapıyorsan bütün adımları harfiyen uygula ve kendinin veya başkalarının yorumlarını şu aşamada işe katma.

Biraya Alkol Eklenir mi?

Bira, arpanın (malt özü) içindeki şekerlerin maya tarafından alkole dönüştürülmesiyle elde edilen fermente bir içecektir. Alkol doğal yollardan oluştuğu için dışarıdan eklenmez. Evde bira yapımının en güzel tarafı da budur.  Tamamen doğal yollar ile mayanın çoğalmasını ve kit içindeki arpa maltını ve eklediğimiz şekeri tüketmesini beklememiz yeterli olacaktır. Merdiven altı üreticileri gibi çakma, sağlıksız veya zararlı bir içecek değil.

Evde Bira Yapmak Güvenli mi?

Evde bira yapmak, evde yoğurt veya peynir yapmak gibi tamamen güvenli ve kolaydır. Evde bira yapımındaki en kötü senaryo eğer ki temizliğe yeteri kadar özen gösterip dikkat etmezseniz biranız bozulur ve içilemeyecek bir hal alır. Onu da ekşi kokusundan anlayıp tüketmezsiniz zaten. Bira içeceği, rakı ve benzeri içkiler gibi damıtılmadığı için sağlık riski oluşturan metil alkol benzeri zehirli bileşikler içermez.

Evde Bira Yapmak Yasal mı?

4733 Sayılı TAPDK Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak şartı ile evde bira yapman tamamı ile yasaldır. Hiç bir sakıncası yoktur.

Yaptığım Biraları Satabilir miyim?

Kesinlikle HAYIR. 4733 sayılı TAPDK Kanunu’nun yine 8. maddesi uyarınca TAPDK’den ruhsat almadan evde ürettiğin hiçbir birayı satamazsın. Bira satışı kesinlikle yasal değildir.

Markette Satılan Biraları Evde Yapabilir miyim?

Bilinen ticari markaları ve tüm dünya biralarını uygun tarifler ve eklemeler ile rahatlıkla evde kendin yapabilirsin. Tamamen aynı tadı yakalaman olanaksızdır. Ancak şunu bilmelisin, %100 olarak piyasada hazır olarak aldığın her hangi bir biradan çok daha kaliteli ve damak tadı olan doyurucu bir bira içersin.

Şimdi bira yapımına başlayabiliriz. Yeteri kadar okuduğunu zannediyorsun ancak bu daha başlangıç 🙂 daha çok okuman ve anlaman gereken konu var. Tedarik etmen gereken malzemelere bakalım şimdi. Kuruluma başlamadan önce 1 adet 19 litre damacana su temin etmen ve oda sıcaklığında bekletmen iyi olacaktır.

Eğer başlangıç seti aldıysan Bu malzemelerin şu anda elinde olması lazım. Bira Kiti, Fermantasyon kovası, PBW ve Starsan arındırıcılar, hava kilidi. Şimdi Setimizi Kurmaya Geçelim.

1- Bira Kiti:

Bira yapabilmek için ihtiyacın olan malzemelerden ilki en az bir tane bira kitidir. Maya ve Malt özü içeren bu kitleri yapmak istediğin bira stiline göre temin etmen gerekir. Ben bu iş için butikbira.com dan alışveriş yapıyorum.

 

 

2- Su Isıtıcı ve Damacana Su

Malt özünü eritirken sıcak su hazırlamak için bir su ısıtıcısına ihtiyacın olacak. Alternatif olarak suyu ocakta da kaynatabilirsin. Kaliteli ve klorsuz su için açılmamış 1 adet 19 litrelik damacana su kullanmanı öneriyorlar. Açılmamış olduğu sürece her markayı kullanabilirsin. Musluk suyundan yapılırsa biranın tadına etki ediyor.

 

 

 3- Şeker veya (isteğe bağlı olarak) Kuru/Sıvı malt özü

Bira kitine eklemek için 1 kilo toz şekere ihtiyacın olacak. Tat yoğunluğu daha yüksek bir bira yapmak istiyorsan şeker yerine 1 kilo kuru veya sıvı malt özüne ihtiyacın olacak. Yada 0,5 kilo şeker + 0,5 kuru malt özü de kullanabilirsin. bu tamamen senin tercihine kalmış. ben çok özel kitler dışında malt özü kullanmıyorum.

 

 

 4- Kovaya musluğu takın

Gelen 2 contadan birini kovanın içinden diğerini dışında kalacak şekilde musluğu kovanın önündeki deliğe takın ve somunu içeriden sıkıştırın. Musluk başlığı gövdeden bağımsız olarak dönebilmektedir. Musluğu 360 derece döndürebilirsiniz. Sızdırmazlık için teflon batta kullanabilirsiniz.

 

 

 5- Sızdırmazlığı kontrol edin

Muslukta yazan Closed (kapalı), OPEN (Açık) anlamına gelmektedir. Musluğu Closed konumuna getirin. Kovaya 10 litre kadar su koyup 1 saat kadar bekleyin. Musluğun etrafında sızıntı varmı diye kontrol edin. Eğer sızıntı varsa çıkarıp teflon bant sarıp tekrar sıkın.

 

 

 

 6- Kovayı ve aletleri temizleyin

Kovayı, hava kilidini ve karıştırma çubuğunu temizlemek için 1,5 çay kaşığı toz PBW temizleyiciyi yarım litre suda eritin. Yumuşak bir sünger ile ilk kez kullanıyor olsanız bile kovanızı ve aletleri temizleyin. Temizleyici uyguladıktan sonra aletleri çeşme suyuyla durulayın.

 

 

 

 7- Kovayı ve aletleri mikroptan arındırın;

Kovayı, hava kilidini ve karıştırma çubuğunu mikroptan arındırmak için 2 çay kaşığı Star San arındıcıyı 1 litre suda eritin. Kovayı kapatıp çalkalayıp arındırıcıyı köpürtün ve aletleri köpüğün içine atıp en az 2 dakika tutun. Bu işlemden sonra kesinlikle durulama yapmayın.

 

 

 

 8- Arındırıcı ve aletleri ayrı bir kaba aktarın

Ayrı bir kaba kovadaki arındırıcıyı ve aletleri alın. Kovada köpük kalabilir. Bu köpük deterjan değildir ve tamamı ile zararsızdır. Arındırıcı uyguladıktan sonra kovayı ve aletleri durulaman aletlere tekrar mikrop bulaşmasına sebep olur. Bu yüzden kesinlikle durulama yapmayın. Star San arındırıcı gıdaya uygun şekilde üretilmiş kesinlikle zararsız bir bileşendir.

 

 

 9- Sıvı malt özünü kaynar suda bekletin

Bira kitinin beyaz kapağını açıp altındaki maya poşetini bir kenara ayırın. Daha kolay akması için malt özünü bir tencerenin içinde kaynar suda yaklaşık 10 dakika bekletin. Büyük tencere varsa metal kutuyu yatık olarak da bekletebilirsin.

 

 

 10 – 2 litre kaynar su hazırlayın

Sonraki adımlarda kullanmak için 2 litre çeşme suyunu kaynatın ve bir tencere içinde fazla soğutmadan muhafaza edin. Bu su şeker ve malt özünü eritmekte kullanılacaktır. Bu aşamada damacana su kullanmaya gerek yoktur. Ancak bana sorarsanız tadı etkilememesi için damacana içme suyu kullanın bence.

 

 

 11 – Kovada şekeri veya malt özünü eritin

1 Kilo toz şekeri veya kuru malt özünü kova içine hazırladığın 1 litre kaynar su ile karıştırarak erit. Bu aşamadan sonra malt özü ile temas eden her şey mikroptan arındırılmış olmalıdır.

 

 

 12 – Sıvı bira malt özünü kovaya dökün

Satın aldığınız bira kitini konserve açacağı ile açarak kovanın içine dökün. Sıvı çok akışkan değildir. Tamamen süzülmeyecektir. Bunun için daha önce kaynattığın sudan bu konservenin içine dökerek karıştırıp kovanın içine dökebilirsin. Metal konserve kutusu ısınacağı için bu aşamada kutuyu bir fırın eldiveni veya başka bir şey ile tutun.

 

 

 13- Malt özünü eritin,

Kovayı arındırılmış çubuk ile dairesel hareketlerle karıştırıp sıvı malt özünü eritin ve iyice suya karışmasını sağlayın. Sıcakken maltı fazla havalandırman kötü tat oluşumuna sebep olabilir. O yüzden karıştırma işlemini çırpma yapmadan ve maltı havalandırmadan yapman gerekir.

 

 

 14- Kovayı bekleyeceği yere taşıyın

Mayalanma aşaması 10 gün ile 2 hafta arası sürecektir. Karanlık bir ortam ve 15 – 25 arası sıcaklık ideal koşullardır. Kovanın üzerindeki termometrenin üst satırı yaklaşık sıcaklığı gösterir. Sıcaklığın ale tibi veya lager tipi bira için belirtilen değer aralığında kalması iyi bir mayalanma sağlayacaktır.

 

 

 15- Kovayı suyla 23 litreye tamamlayın

Nihai yerine taşıdıktan sonra kovayı kenarındaki seviye işaretlerine dikkat ederek oda sıcaklığındaki damacana su ile 23 litreye tamamlayın ve güzelce karıştırın. Toplam hacmin 23 litreden fazla olması duru bir biraya neden olabilir. Elde ettiğin sıvının adı artık şerbettir.

 

 

 16- Kovayı iyice çalkalayın.

Parmağını arındırıcıya batırıp çıkardıktan sonra kovanın kapağını sıkıca örtüp üzerindeki deliği temiz parmağınla kapatarak 1-2 dakika boyunca kovayı ileri geri hareketle güçlü bir biçimde çalkalayın. Bu sayede mayanın çoğalmak için ihtiyacı olan oksijen şerbet içinde çözünecektir.

 

 

 17- Sıcaklık Ölçün (İsteğe Bağlı)

Eğer ölçüm setine sahipsen arındırılmış termometre ile şerbet sıcaklığını ölçün. 18-24 arası sıcaklık normaldir. 25 üzeri sıcaklıklar meyvemsi tat oluşmasına, 35 derece üstü sıcaklıklar mayanın ölmesine sebep olur. Kovaya yapışık termometre ise ancak uzun bir süre sonra doğru değeri gösterir.

 

 

 18- Mayayı serpin

Karıştırma çubuğu ile şerbetin yüzeyindeki köpüğü kenara çekin. Maya paketini açıp tamamını serpin. Mayanın yüzeyde kalması ve içine su çekip uyanması daha faydalı olacaktır. Kovanın kapağını kapatın.

 

 

 19- Hava kilidini takın

Hava kilidi mayanın ürettiği karbondioksidin dışarı çıkmasını sağlar, içeri oksijen girişini engeller. Kova kapağındaki contalı girişe hava kilidini takın. Kilidin kapağını kaldırıp çizgi seviyesini geçmeyecek şekilde kaynamış ve soğumuş suyu içine koyun. Kapağını bastırmadan kapatın.

 

 

 20- Arındırıcıyı şişeye doldurun

Daha önce ayrı bir kaba aktardığımız seyreltik star san arındırıcıyı 1,5 litrelik bir pet şişeye veya metal olmayan ağzı kapalı her hangi bir kaba koyun. Aynı arındırıcıyı şişeleri mikroptan arındırırken de kullanacağız.

 

 

 21- Gaz çıkışını gözlemleyin

2 saat ile 48 saat arasında hava kilidinden gaz çıkışı olduğunu göreceksin. Bu mayanın çalışmaya başladığını gösterir. Zamanla gaz çıkışı azalacak ve 3 – 5 gün içinde kesilecektir. Bu sürede yapman gereken kova sıcaklığını 15 – 25 derece arasında tutmak ve beklemektir.

 

 

 22- Mayalanmanın bittiğinden emin olun

3-5 gün içinde azalan gaz çıkışı, 2 hafta sonunda ya tamamen bitecek yada dakikada 4-5 baloncuk altına inecektir. Ortam sıcaklığı 13 derecenin altına düşmediği sürece bu süre zarfında mayalanma tamamlanır. 2 haftadan önce şişeleme yapman ise şişelerin patlamasına yol açabilir.

 

 

 23- Yoğunluk ölçer (hidrometre) ile ölçüm yapın. (isteğe bağlı)

Yoğunluk ölçer (Hidrometre) mayalanmanın bittiğini anlamanın en sağlıklı yoludur. Ölçüm setin yoksa butikbira.com dan satın alabilirsin. Eğer ölçün seti aldıysan yaptığın ölçümler 1,010 değerinin altına indiğinde veya 3 gün arayla yaptığın ölçümler aynı değeri gösterirse 2 hafta beklemeden de şişeleme yapabilirsin.

 

 

 24- Bira şişeleri ve şekeri temin edin

Şişe bulmakta zorlanmanız muhtemel. Geze geze bakkaldan marketten bira şişelerini depozitolarını ödeyerek alın. Çok kirli ve ağzı kırık olmayan şişeleri seçin. depozitosuz şişeleri kullanmayın. Plastik su şişeleri veya kola şişeleri bu iş için uygun değildir. kesinlikle kullanmayın. Ömrünü tam olarak test edemesek de skol şişelerini kullanabilirsiniz. Ancak cam şişe tercih etmenizde fayda var. Ya da butikbira.com da satılan coopers ın biraya uygun ürettiği gıdaya ve alkole uygun plastik şişeleri tercih edebilirsiniz. Biranın şişe içinde gazlanmasını ekleyeceğimiz şeker sağlayacaktır. Bir kit için yaklaşık 200 gr şeker gerekecek. Kit ile gelen ölçeği kullanmak isterseniz toz şeker, yada şişe boyutuna bağlı olarak küp şeker de kullanabilirsiniz. Şişe şekeri oranları ve şişe seçimi için sitemizde arama yapın. bu konuya ayrıca değineceğim. Biraz uzun bir anlatım olacak.

 25- Şişeleri durulayın

Marketten aldığınız şişelerin içini temizleyici uygulamadan önce bol suyla durulayın.

 

 

 

 26- Şişeleri yüksek basınçla yıkayın (isteğe bağlı)

Eğer daha hızlı biçimde ve daha yüksek basınç ile şişeleri yıkamak istersen yivli musluklara monte edilen blast şişe yıkama aleti tavsiye ediliyor.

 

 

 27- Şişeleri temizleyici ile yıkayın

3 çay kaşığı (12 gr) PBW temizleyiciyi 1 litre suda eritin. Bu temizleyici şişeden şişeye aktarırken aynı zamanda şişelerin içini de fırçalayın. PBW uyguladıktan sonra şişeleri çeşme suyuyla durulayın. Kurumuş kirler ve etiketleri çıkartmak için şişeleri 24 saat PBW li suda bekletebilirsin.

 

 

 28- Şişeleri ve kapakları mikroptan arındırın

Bira yapımı sırasında sakladığın seyreltik star san arındırıcıyı şişeleri çalkalamakta kullanın. star sanı şişelere koymada küçük bir huni kullanabilirsin. Şişe kapaklarını küçük bir kabın içinde arındırıcıyla ıslayın.

 

 

 29- Şişeleri fıskiye ile mikroptan arındırın (isteğe bağlı)

Şişeleri arındırmada pratik bir çözüm olarak şişe arındırma fıskiyesini kullanabilirsin. Bu aparatı da butikbira.com da bulabilirsin. Şişe arındırıcının haznesine star sanlı suyu koyarak, püskürtme yöntemi ile kolayca arındırabilirsin.

 

 

 30- Süzülmeleri için şişeleri ters çevirin

Fazla arındırıcıyı uzaklaştırmak için şişeleri ters çevirin. Şişeleri kullanmadan önce kurutmana veya durulamana gerek yoktur. Asla durulama yapmayın.

 

 

 31- Süzülmeleri için şişeleri şişe ağacına asın (isteğe bağlı)

Hem temizleyici hem arındırıcı uygulanmış şişeleri süzülmeleri için koyacak yer bulamıyorsan butikbira.com/agac alacağın şişe ağacı işini çok kolaylaştıracaktır. Pratik ve yer kazandıran bir çözüm.

 

 

 32- Şişeleme şekerini ölçün

Şeker ölçeği 0,33, 0,50 ve 0,75 litrelik şişelere göre ayarlanmıştır. Sırasıyla 2,6, 4 ve 6 gram şeker ölçmektedir. Ölçeğin şişenize uygun olan kısmı ile silme doldurun. Şişeleme şekeri ile ilgili açıklayını yazımızı okuyun. Buraya Tıklayın

 

 

 33- Şekeri şişelere ekleyin

Ölçtüğünüz toz şekeri veya küp şekerleri şişelere ekleyin. Toz şeker kullanıyorsanız küçük bir huni işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

 

 

 34- Şişe doldurma çubuğunu musluğa takın

Musluğun içini, dışını ve çubuğu starsan ile arındırın. Dikey konuma getirip, şişe doldurma çubuğunu musluğa monte edin. Musluğu Açık konuma getirin. Doldururken şişe taşması riskine karşı bir kap koyun. Hava kilidini kovadan çıkartın.

 

 

 35- Çubuğun ucunu şişe tabanına bastırın

Şişe doldurma çubuğunun ucundaki parça şişe tabanına bastırıldığında akış sağlanacaktır. Bu sayede her seferinde musluğu açıp kapatmak zorunda kalmayacaksın. Musluğu veya kovayı değil şişeyi aşağı yukarı hareket ettirerek dolum yapabilirsiniz.

 

 

 36- Şişeleri doldurun

Şişeleri ağzına kadar doldurmak için uğraşmayın ve doldurmayın. Ağızdan itibaren 3 parmak 5-6-7 cm boşluk kalmalı. Zaten doldurma çubuğu ile dolum yaptığınızda, çubuk içindeyken tam dolum yaparsanız şişeyi geri çektiğinizde kalan boşluk yeterli oluyor. Tekrar üzerini tamamlamayın.

 

 

 37- Kapakları kapatın

Arındırılmış kapakları alın ve mıknatıslı şişe kapatma aleti ile sıkın. İki elinizle kolları tutarak aşağı doğru bastırın ve kapağı kapatın. Aletin kırılmamasına dikkat edin. Kapatıcının ağız kısmı şişe boynu etrafında kapandıktan sonra daha fazla bastırmayın.

 

 

 38- Aletleri temizleyin

Kovayı ve diğer aletleri temizlemek için 3 çay kaşığı toz PBW temizleyiciyi 1 litre suda eritin. Yumuşak bir sünger ile tüm aletleri temizleyin. Bulaşık süngerinin yeşil tarafı ile temizlik yapmayın. ser zımpara gibi bir sünger kullanmayın. Temizleyici uyguladıktan sonra aletleri çeşme suyuyla durulayın. Kova musluğunu mutlaka kovadan ayırıp temizleme yapın.

 

 

 39- Afiyet olsun

1 Hafta boyunca ideal olarak 15 – 25 derece arası saklayın. Bu süreçte mayalanma devam edip şişe gazlanacaktır. 1 hafta sonunda soğutup servis edin. Berrak bir içim istiyorsanız dipteki mayayı havalandırmayın. Tat açısından son yarım santimlik aşırı mayalı kısmı içmeyip şişede bırakın.

 

 

Bölüm 1

https://www.youtube.com/watch?v=CfaAyQ-rpxQ

Bölüm 2

https://www.youtube.com/watch?v=Nfs9G_pZHVY

Bölüm 3

https://www.youtube.com/watch?v=ly4xDwGkyPw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir