Evde Bira Yapmak (Hazır Kit Başlangıç Bilgileri)

Uzun zamandır aklımda olan bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Öncelikle bu yazımızda hazır bira kitlerinden bira yapma konusunda bilgi vereceğim. İlerleyen günlerde tam tahıl olarak tecrübe edindiğimde sıfırdan her şeyi ile bira yapımı hakkında makaleler de yazacağım.

Bu hazır kitleri Türkiye’de bulabileceğiniz bir çok site var. Ben size bir tanesi üzerinden anlatım yapacağım. butikbira.com

Aslında bu site üzerinden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak ben kendi tecrübelerimi yazacağım. Hazır kitten bira yapmak için öncelikli olarak bir fermantasyon kovasına ihtiyacınız olacak. Yani biranın mayalanma sürecini tamamlayacağı bir kap. Hazır olarak başlangıç kiti satılıyor butikbira da. Eğer bu hazır kiti almak istemezseniz ekstradan ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Benim tavsiyem başlangıç setlerinden 1 tanesini almanızdır. Bu ekipmanları piyasada arayıp bulmak ve almak emin olun daha pahalıya gelecektir.

Bira yapımında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de piyasadaki biralara yakın bir tat arayışıdır. Ama maalesef üzülerek söyleyeyim piyasadaki biraların tadını bulamayacaksınız. Uygun koşullar ve bekleme süresi takibinde piyasada satılan en güzel dediğiniz biradan 10 kat daha güzel bir biranız olacak. Kesinlikle kıyas götürmez bir gerçektir. Piyasadaki Tuborg ve Efese benzer bir tat elde etmeye yaklaştım. Bunu daha sonraki makalelerde paylaşacağım.

Ben bu işe Pilsner bira kiti ile başladım. Başlangıç setlerinden bir tanesini alarak devam ettim işe. Evde yapmanın bu kadar kolay olacağı aklımdan geçmezdi. Tek yapmam gereken gelen malzemelerin temizliğini yaparak kiti kurmak oldu. Titiz davranarak Gerekli temizlikleri yeteri kadar yapmalısınız. Bira yapımında maya kullanıldığı için zararlı bakteri oluşumunu önlememiz gerekiyor. Gelen kit içerisinde tüm detaylara yer verilmiş zaten. Sırası ile uyguladığınızda hiç bir sorun çıkmayacaktır.

İlk başladığım zamanlarda %100 olarak doğal üretim yapmaya çalıştım. Ekstra şeker kullanmadan tam olarak malt özü ile birlikte. Çok lezzetli biralar elde ettim. Daha sonra farklı tarifler ile şekillendirmeye başladım. Size tavsiyem ilk başlarken tadı nasıl olacak, olur mu olmaz mı gibi vesveselere kapılmayın. Ben ilk kitim de bira kiti dışında malt özü de kullandım. Size tavsiyem hiç malt özü kullanmayın ilk başta. Kite ilaveten 1 kilo tozşeker eriterek karışıma ekleyin. Çok lezzetli bir biranız olacaktır. Kuru veya Sıvı malt özü kesinlikle biranıza gövde kazandırıyor. Artı yönde tat ekliyor. Ancak maliyetlerinizi yükseltiyor. İlk başlarken maliyetiniz bakkalda kine denk gelebilir. Ancak ikinci üçüncü kurulumlarınızda 3 te 1 fiyatına kadar düşecek maliyetiniz. Onun için ilk başta başlangıç kitinizde eğer maliyet sizin için önemliyse en basit pilsner kitlerinden birini almanız ve malt özü kullanmamanız dır.

12 Gün kovada fermantasyon yaptıktan sonra biramı şişeledim. Çok heyecanlıydım. Eminim siz de heyecan yapacaksınız. Ama sabretmeniz gerekiyor. Çünkü birayı şişeledikten sonra da şişede en az 10 gün dinlenmesi ve olgunlaşması gerekiyor. 🙂 Bu 10 gün sonunda içeceğiniz şişeleri buzdolabına atıp 4 günde orada dinlendirmeniz gerek. Kaliteli bir içim için bu şart. 🙂 Şimdiden ohooo dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Ancak bu sabrın karşılığını alacağınızı garanti ederim.

Bilmeniz Gerekenler

Temizlik ve mikroptan arındırma işlemlerine azami dikkat göster. Mikrop bulaşması yaptığın biranın bozulmasına sebep olabilir. Özellikle ilk defa bira yapıyorsan bütün adımları harfiyen uygula ve kendinin veya başkalarının yorumlarını şu aşamada işe katma.

Biraya Alkol Eklenir mi?

Bira, arpanın (malt özü) içindeki şekerlerin maya tarafından alkole dönüştürülmesiyle elde edilen fermente bir içecektir. Alkol doğal yollardan oluştuğu için dışarıdan eklenmez. Evde bira yapımının en güzel tarafı da budur.  Tamamen doğal yollar ile mayanın çoğalmasını ve kit içindeki arpa maltını ve eklediğimiz şekeri tüketmesini beklememiz yeterli olacaktır. Merdiven altı üreticileri gibi çakma, sağlıksız veya zararlı bir içecek değil.

Evde Bira Yapmak Güvenli mi?

Evde bira yapmak, evde yoğurt veya peynir yapmak gibi tamamen güvenli ve kolaydır. Evde bira yapımındaki en kötü senaryo eğer ki temizliğe yeteri kadar özen gösterip dikkat etmezseniz biranız bozulur ve içilemeyecek bir hal alır. Onu da ekşi kokusundan anlayıp tüketmezsiniz zaten. Bira içeceği, rakı ve benzeri içkiler gibi damıtılmadığı için sağlık riski oluşturan metil alkol benzeri zehirli bileşikler içermez.

Evde Bira Yapmak Yasal mı?

4733 Sayılı TAPDK Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak şartı ile evde bira yapman tamamı ile yasaldır. Hiç bir sakıncası yoktur.

Yaptığım Biraları Satabilir miyim?

Kesinlikle HAYIR. 4733 sayılı TAPDK Kanunu’nun yine 8. maddesi uyarınca TAPDK’den ruhsat almadan evde ürettiğin hiçbir birayı satamazsın. Bira satışı kesinlikle yasal değildir.

Markette Satılan Biraları Evde Yapabilir miyim?

Bilinen ticari markaları ve tüm dünya biralarını uygun tarifler ve eklemeler ile rahatlıkla evde kendin yapabilirsin. Tamamen aynı tadı yakalaman olanaksızdır. Ancak şunu bilmelisin, %100 olarak piyasada hazır olarak aldığın her hangi bir biradan çok daha kaliteli ve damak tadı olan doyurucu bir bira içersin.

Bu makale başlangıç için gerekli olan ana bilgiler içindi. Şimdi ilk kitimiz ve gereken diğer bilgiler için aşağıdaki linke tıklayarak diğer konulara geçebiliriz. Mümkün olduğunca sorulabilecek her tip soru için bir yazı yazacağım.

http://www.birikibilgi.com/192/pilsner-bira-kiti-yapimi-evde-bira-hazir-kit-yeni-baslayanlar.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir